poniedziałek, 1 grudnia 2014

Porozmawiajmy o: kultura oraz czy w tych czasach warto być kulturalnym?

Witajcie kochani.
Za oknem coraz ciemnej, ponuro, zimno, bardzo nieprzyjemnie, a co za tym idzie powoli zima. Nie da się ukryć. Z tego powodu nie chce się za bardzo wychodzić na ulicę, pospacerować, wyjść gdzieś ze znajomymi, ale jak człowiek musi to idzie po prostu. Ale właściwie zima jest potrzebna jak każda inna pora roku, ale nie o tym chcę dziś napisać lecz o kulturze, o tym czym się spotykamy na co dzień właściwie.
Wychodząc z domu czy z pracy zapewne nie raz spotkałeś/aś się z przekleństwami, chamstwem czy innym niewłaściwym zachowaniem u człowieka. Czy cokolwiek w tej sprawie zrobiłeś? Za pewne nie bo obleciał cię strach byś i ty nie dostał po tyłku gdy komukolwiek zwrócisz uwagę. Nawet czasem gdy człowiek zwróci uwagę to i tak nigdy się to nie zmieni. Ludzie myślą, że gdy przeklinają, zachowują się niewłaściwie, nietaktownie myślą, że są lepsi, a wręcz przeciwnie; gorsi. Boją się iż nie spodobają się swoim rówieśnikom, znajomym. Boją się po prostu, że nie zostaną zaakceptowani. Oszukają samego siebie. Ile razy wam się to zdarzyło? Chciałeś zupełnie coś innego powiedzieć, a przekląłeś bo twój najlepszy kumpel czy kumpela była przy tobie więc ''głupio'' by było trochę się zmieniać, ale nie wolisz dalej grać. Grac w tę głupią grę niż będąc sobą.
Tacy są właśnie ludzie – chcą się spodobać innym na każdy możliwy sposób. Czasami zastanawiam się gdzie podziały się te czasy gdy codziennie słyszeliśmy ''dzień dobry, do widzenia, dobry wieczór''. Nie raz zapominamy o tych bardzo ważnych słowach, a zwłaszcza jeśli widzimy osobę starszą, którą znamy. Czy pomyślałeś kiedykolwiek jak się poczuła dana osoba ? Pewnie myśli, że coś zrobiła złego, że łaskawie buzi do niej/nią nie odezwałeś się. Tak właśnie mogła pomyśleć.
Jeśli chodzi zaś o dzieci – to jest po prostu żenada. Niektórzy rodzice przekupują zabawkami dzieci by powiedzieli jakieś dobre słowo, zachowali się w miarę godnie i nie zawracali im głowy bo przecież oni są zajęci pracą, a nie wychowaniem własnego syna czy córki. Po co! Najlepiej kupić im najnowszego smartfona to dziecko samo się wychowa. Do takich ludzi po prostu brak słów, po co zrobili dziecko skoro nie chcą go wychować? Dziecko to obowiązek, a nie ''widzi mi się''. Widocznie sami nie dorośli. Czasami szkoda mi tego pięknego świata w, którym przebywamy – sami go niszczymy okrutnymi słowami, chamstwem i obłudą oraz brakiem szacunku do innych. Nie potrafimy się nawet do tego przyznać. To przykre.
Nawet zwierzęta potrzebują trochę czułości i szacunku. Gdy widzisz jak ktoś znęca się nad zwierzęciem: upomnij i zachowaj godność, dystans. To nic, że ten ktoś zapewne cię wyklnie od najgorszych, ale być może przestanie. Nie szkoda ci zwierzęcia? Równie dobrze mógłbyś ty przez kogoś kopany, poniżany tak samo jak to zwierzę.

Ja osobiście staram się być kulturalną osobą. Nie uważam, że kultura zanika pośród naszego społeczeństwa. To jest problem u poszczególnych osób, które nie potrafią zaakceptować siebie, udają kogoś innego. Myślą wtedy, że poczują się lepiej: silniejsi, pewniejsi. Ale to nie prawda. Współczuję takim osobom. Kultura jest ważną rzeczą w życiu każdego człowieka gdyż spotykamy się z nią na co dzień. Staram się mówić znajomym osobom dzień dobry, do widzenia lecz czasami nie rozpoznaję twarzy przez moją chorobę – tak właśnie się odbija na mnie. Mam tak. Gdybym spotkała koleżankę z szkoły: nie rozpoznałabym jej. Nie potrafiłabym. Przykro mi jest z tego powodu, wiele osób nie pamiętam przez moją chorobę. Chce mi się z tego powodu płakać, ale cóż: żyje dalej bo muszę bo mam dla kogo.

7 komentarzy:

 1. Osobiście uważam, że w tych czasach warto być kulturalnym- takich ludzi tylko szukać ze świecą!
  Obserwuję i liczę na rewanż!

  http://aldrazek.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja również staram się być kulturalną osobą, których niestety coraz mniej we współczesnym świecie... A przecież zwykłe "dzień dobry", to nie żaden problem. Nie przejmuj się swoją chorobą, masz mnóstwo pozytywnych cech, między innymi to, że świetnie piszesz! :)

  matrelsy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Dużo przeklinam, ale robię to tylko w towarzystwie znajomych, poza tym kręgiem często używam zwrotów grzecznościowych, o których wspomniałaś, ale coś mnie strzela, kiedy np starsza osoba nie reaguje i jeszcze patrzy na mnie z pogardą...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ano dużo jest takich ludzi, ale myślę, że nie warto się nimi przejmować :)

   Usuń
 4. Zgadzam się z Tobą.
  Dzieci są teraz całkowicie inne niż wcześniej i właśnie tak jak Ty zwróciłaś uwagę na ich wychowanie. Śmiać mi się chce kiedy widzę je bawiące się najnowszymi modelami telefonów komórkowych mimo tego, ze dopiero co zaczęły podstawówkę. Kultury również trzeba się nauczyć. Jak rodzina tego nie zrobi, to przepadło. Rówieśnicy przeważnie nigdy w tym nie pomogą, choć zdarzają się wyjątki.
  Ja tam idealnie kulturalna nie jestem, ale jeszcze potrafię się zachować. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. wiadomo , ze nikt nie jest idealny, ale kulture trzeba zachowac;p
  Oczywiście obesrwuje i licze na rewanż;p
  Mogłabyś poklikać mi w linki? za pierwszym razem mi się nie udało ,
  ale próbuję jeszcze raz, dlatego bardzo cię o to prosze:P
  odwdzięczę się ,czym będziesz chciała i wybiorę blogi, które bd polecac w postach:D

  http://moohox3.blogspot.com/2014/11/cooperations.html

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja własnie dostałam The Sims 4 pod choinkę - może 2 tyg. przed wigilią ale i tak się cieszę nadal nią jak małe dziecko - jest mega ^^
  http://lovett-lov.blogspot.com/
  Wesołych Świąt ! :*

  OdpowiedzUsuń